štvorcový obrúsok SEDMOKRÁSKA

sedmokrásky na režnej - jarný štvorcový obrúsok

4,40 €

Limitovaná kolekcia

::: Takmer vypredané! :::


2 až 5 dní

Jarný štvorcový obrúsok je ušitý z vysokogramážovej dekoračnej látky. Sedmokrásky na režnej sú po celom obvode lemované bavlnenou paličkovanou čipkou. Určite vytvorí krásnu jarnú atmosféru vo vašej kuchyni. Vhodný na kuchynské a jedálenské stoly aj v kombinácii s inými obrusmi a doplnkami.

Produkty z našej ponuky sú šité ako sety z tej istej látky. Môžete si tak vytvoriť rovnakú líniu rôznych dekoračných prvkov.

Veľkonočný symbol

ZAJAČIK Nosič vajíčok (hlavne čokoládových) – tradícia je prevzatá z Nemecka. Na jar bol tento ušiačik vídaný pri ľudských obydliach, preto mu zrejme bolo pripisované roznášanie vajíčok. Veľkonočným starým zvykom bolo „naháňať veľkonočného zajačika“ – to znamená hľadať vajíčka ukryté v poli. Zajačik je však aj symbolom chudoby, skromnosti a pokory.VAJÍČKO Je najstarším symbolom plodnosti, úrody, nového, stále sa opakujúceho života (už od pohanských čias), životnej sily, slnka, návratu jari a podobne. Ako prví pravdepodobne zaviedli zvyk darovania vajíčok v období sviatkov jarnej rovnodennosti Egypťania. V minulosti sa vajíčka, ktoré boli odmenou pre šibačov, nevarili, pretože by tým vraj utrpela ich kúzelná moc. KORBÁČ Ide o veľmi starú tradíciu (doloženú už v 14. storočí), na Veľkonočný pondelok a utorok vraj šľahali manželia a mládenci, dievčatá vraj majú byť vyšibané, aby zostali po celý rok zdravé a uchovali si plodnosť. Kedysi vraj mohli dievčatá oplatiť „výprask“ mužom na druhý deň na „odplatný utorok“. Pre korbáč existujú v rôznych krajoch rôzne názvy: hodovačka, karabáč, šibák, virgáč, švihár a mnoho ďalších. BARÁNOK Symbol prichádzajúcej jari. Podľa Biblie bol obradným pokrmom Židov pred ich odchodom z Egypta, v poňatí kresťanských veľkonočných sviatkov predstavuje symbol čistej obety.

Zázračný ľan a jeho sila

Ľan je ušľachtilým materiálom. Je determinant elegancie, táto organická látka oslovuje ľudí, ktorí sa starajú o zdravý životný štýl. V minulosti bol pre ľudí ľan jednou z veľmi dôležitých priemyselných rastlín. Ľan siaty patrí medzi staré kultúrne rastliny. Archeologické nálezy na našom území poukazujú na používanie ľanu, ľanových semien a textílii z ľanu už od začiatku 4. storočia, čo je jasným dôkazom využívania ľanu od nepamäti. Vyrábala sa z neho jemná látka, ktorá sprevádzala ľudí takmer celým životom. Bola súčasťou sviatočných odevov, posteľnej bielizne, utierok, obrusov, závesov a takmer každej textílie. Postupne naši predkovia začali ľan používať aj v kuchyni a neskôr zistili aj jeho blahodárne účinky na organizmus, preto ho začali využívať na liečbu viacerých ochorení. Ľan je šetrný k životnému prostrediu Ľan je prírodný materiál, vznikajúci z rastlinných vlákien. Je organický, úplne sa rozkladá, nezanecháva ekologicky nebezpečný odpad. používa sa na posteľné obliečky, vankúše, obrusy, utierky aj oblečenie. Ľanové obrusy z našej ponuky môžu mať štvorcový, obdĺžníkový, okrúhly či oválny tvar. Tvar obrusu je možné zvoliť v závislosti od spôsobu jeho výroby. Ľanové obrusy sú trvácne, odolné, neničia sa častým praním. Skôr naopak, čím viac ich periete tým sú krajšie a jemnejšie. Máte možnosť výberu obrusov univerzálnych, vhodných na každú príležitosť, dekoračných i slávnostných.

KRASLICA

Tradícia ozdobovania vajíčok v období Veľkej noci je na Slovensku stále živá. Vyrastá zo starobylého zvykoslovia, v ktorom bolo vajíčko symbolom obnovujúceho sa života, jari, slnka, lásky a večnosti. Dnes je v popredí dekoratívna funkcia kraslíc. Na Slovensku bolo známych viacero spôsobov zdobenia veľkonočných vajíčok. Patria k najstarším a výtvarne najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Pôvodný význam kraslíc má korene v predhistorických kultových obradoch. Vajíčko bolo symbolom slnka, svetla, tepla, zdravia, plodnosti, lásky. U ľudí vytváralo predstavu o jeho nadprirodzených vlastnostiach a schopnostiach ochrániť a zabezpečiť prosperitu v hospodárstve i v živote rodiny. Aby sa posilnila magická sila vajíčka, začal sa jeho povrch ozdobovať a ochranná moc vajíčok sa znásobovala farbením. Tieto tradície pretrvali do dneška a my sa môžeme počas Veľkej noci kochať tými najrozličnejšími a najkrajšími kúskami nielen pri návštevách rodiny, ale aj na výstavách. Techniky zdobenia vajíčok sú rôzne – farbením, oblepovaním, voskovaním, vyškrabovaním, obtáčaním a podobne.

Súvisiace produkty

Parametre produktu

zloženie materiálu80% bavlna + 20% polyester
paličkovaná čipka100% bavlna
ŠTÝLchalupársky

Vaše hodnotenia produktu

Napísať recenziu

štvorcový obrúsok SEDMOKRÁSKA

štvorcový obrúsok SEDMOKRÁSKA

sedmokrásky na režnej - jarný štvorcový obrúsok

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 30 ks :::::::::

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a mosadzné pracky