obrus štvorec JURAJ

folkór v kuchyni - luxusný štvorcový obrúsok

6,30 €

Skladom posledné kusy


2 až 5 dní

Obrus je ušitý zo 100% bavlneného plátna béžovej (frapé) farby. Folklórne prvky sú záležitosťou súčasnosti a nie je tomu inak ani v bytovom dizajne. Zamilovali ste si tento návrat ku koreňom? Využite ho aj v bytovom dizajne a neoľutujete. Obrus je zdobený hnedo béžovou krojovkou a po celom obvode bavlnenou krajkou smotanovej farby . .

Produkty z našej ponuky sú šité ako sety z tej istej látky. Môžete si tak vytvoriť rovnakú líniu rôznych dekoračných prvkov.

Všetky látky sú predprané a vyzrážané.

Tradície a symboly Veľkej noci

Veľká noc patrí spolu s Vianocami nepochybne medzi dva najkrajšie sviatky v roku. Rodina opäť získava príležitosť zísť sa spolu a práve v tieto dni si uctievame tradície viac, ako po iné menšie sviatky.Predovšetkým by nemali chýbať kraslice. Vráťte sa späť k tradíciám a urobte si pekné ikebany či ozdoby váz, v ktorých na vetvičky bahniatok zavesíte maľované vajíčka. Chýbať by nemali ani kvety, ktoré symbolizujú príchod jari. Do mištičky si môžete nasadiť žeruchu, pomedzi ktorú potom vložíte iné drobné ozdoby. Úplne postačí, ak ju štyri dni vopred vysypete do nádoby vystlanej vatou, budete ju pravidelne zalievať a položíte ju na teplé miesto. Nezabúdajte ani na štýlové prestieranie počas jednotlivých jedál. Spoliehajte sa najmä na pestrosť, ktorá nám opäť pripomenie jar.

Co je kraslica ?

Tradícia ozdobovania vajíčok v období Veľkej noci je na Slovensku stále živá. Vyrastá zo starobylého zvykoslovia, v ktorom bolo vajíčko symbolom obnovujúceho sa života, jari, slnka, lásky a večnosti. Dnes je v popredí dekoratívna funkcia kraslíc. Na Slovensku bolo známych viacero spôsobov zdobenia veľkonočných vajíčok. Patria k najstarším a výtvarne najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Pôvodný význam kraslíc má korene v predhistorických kultových obradoch. Vajíčko bolo symbolom slnka, svetla, tepla, zdravia, plodnosti, lásky. U ľudí vytváralo predstavu o jeho nadprirodzených vlastnostiach a schopnostiach ochrániť a zabezpečiť prosperitu v hospodárstve i v živote rodiny. Aby sa posilnila magická sila vajíčka, začal sa jeho povrch ozdobovať a ochranná moc vajíčok sa znásobovala farbením. Tieto tradície pretrvali do dneška a my sa môžeme počas Veľkej noci kochať tými najrozličnejšími a najkrajšími kúskami nielen pri návštevách rodiny, ale aj na výstavách. Techniky zdobenia vajíčok sú rôzne – farbením, oblepovaním, voskovaním, vyškrabovaním, obtáčaním a podobne.

Veľkonočný obrus a prestieranie

K Veľkej noci neodmysliteľne patrí aj dobré jedlo. Každá krajina má svoje tradičné menu. V čom niet rozdielov, to je dekoratívne zdobenie, pretože k veľkonočným sviatkom patrí aj krásne prestretý stôl. Použite svoju kreativitu a prineste sviežu jar do uzavretých priestorov bytu. Na chalupe je úžasné, že sa dá stolovať vonku v prírode. V zdobení neexistujú žiadne hranice. Slávnostný servis , príbor a obrusy, špeciálne len na túto príležitosť, pestrofarebné kytice, veľkonočné ozdoby a k tomu fantázia. Môžete si zvoliť vznešenú a elegantnú výzdobu, hravú a veselú, alebo prírodnú vidiecku. Tak pusťte sa do toho a oslávte sviatky vo veľkom štýle. Jarné farby. Žltá farba ako prvosienka, svetlo-zelená ako farba trávy, fialová ako voňavá fialka, ružová, belaso modrá ako nebo… Každý máme tú svoju jarnú farebnú škálu, no spoločný zmysel, význam je myslím rovnaký – nový život, znovuzrodenie. Preto vyberajme farby, ktoré nám prinášajú radosť a potešenie, nech máme krásne dni. Počas jari, obdobia prebúdzania sa celej prírody a dní slávenia Veľkej Noci nám symbolicky pripomínajú tento čas: motívy zajacov, sliepok, kuriatok, vajíčok, ovečiek a baránkov v rôznych podobách. Veľkonočná výzdoba u vás doma tak môže mať mnoho podôb. Ak patríte medzi šikovné, tvorivé dámy, určite si výzdobu robíte samé.

Folklórne prvky v bytovom dizajne

Človek nemusí byť ani ortodoxným folkloristom, aby tomuto motívu podľahol. Slovensko má v súčasnosti obrovské množstvo mimoriadne šikovných tvorcov, ktorí folklórny motív intenzívne využívajú. Jednoducho povedané – folklór opäť fičí. Charakterizuje ho farebnosť, hravosť, ale aj nadčasovosť. Má teda tie najlepšie vlastnosti pre zakomponovanie do módy, sféry bytových doplnkov alebo kamkoľvek vám napadne. Vyšívané obrusy, závesy či utierky, maľované drevené misky a lopáriky majú svoje stále miesto v našich domácnostiach. A v žiadnom prípade to neznamená navliekať sa do krojov, spávať pod babkinou duchnou či večerať drevenou lyžicou. Hoci, aj to by malo svoje čaro.Folklórny motív – ak ste mu raz podľahli, zrejme sa nachádza všade. Má svoje neodmysliteľné miesto vo vašom šatníku, zdobí vašu domácnosť, predovšetkým kuchyňu a možno sa nachádza priamo na vašom tele, v podobe tetovania. Folklórny, alebo ak chcete, ľudový motív je dnes všade okolo nás. Nachádza sa už takmer na všetkom, od bižutérie, cez domáce potreby a obaly potravín, až po veľké kusy nábytku. Už dávno teda nepatrí len do domu našich starých mám či na chalupu. Folklórny motív je späť a je vzácnou súčasťou nášho každodenného života. Je to motív, pre nás natoľko posvätný, ako pre Škótov ich tradičný tartan. Je to niečo, čo je naše, slovenské, a preto k nemu pristupujeme s patričnou úctou. A tak to má byť. Folklór sa vrátil späť v plnej kráse a mnohých podobách. Vrátil sa do súčasnej hudby, bytového dizajnu aj módy. Koniec koncov... on nikdy nebol preč, len nie vždy sme dokázali oceniť jeho unikátnosť a symboliku tak ako v tejto dobe.

Súvisiace produkty

Parametre produktu

zloženie materiálu100% bavlna
stuhakrojová - 100% polyester
ŠTÝLfolklórny, ľudový

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 14 ks :::::::::

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a mosadzné pracky