veľkonočný obrus ANGELA

Kraslice na dreve - veľkonočný stredový obrus

12,20 €


2 až 7 dní

Veľkonočný stredový behúň je ušitý z vysokogramážovej dekoračnej látky. Červeno biele kraslice na podklade imitácie dreva sú kombinované s jednofarebnou smotanonou látkou rovnakého zloženia. Po krajoch je zdobený smotanovou bavlnenou čipkou. Určite vytvorí krásnu Veľkonočnú atmosféru vo vašej kuchyni.Vhodný na kuchynské a jedálenské stoly aj v kombinácii s inými obrusmi a doplnkami.

Produkty z našej ponuky sú šité ako sety z tej istej látky. Môžete si tak vytvoriť rovnakú líniu rôznych dekoračných prvkov.

Veľká noc a jej symboly

KORBÁČ Ide o veľmi starú tradíciu (doloženú už v 14. storočí), na Veľkonočný pondelok a utorok vraj šľahali manželia a mládenci, dievčatá vraj majú byť vyšibané, aby zostali po celý rok zdravé a uchovali si plodnosť. Kedysi vraj mohli dievčatá oplatiť „výprask“ mužom na druhý deň na „odplatný utorok“. Pre korbáč existujú v rôznych krajoch rôzne názvy: hodovačka, karabáč, šibák, virgáč, švihár a mnoho ďalších. VAJÍČKO Je najstarším symbolom plodnosti, úrody, nového, stále sa opakujúceho života (už od pohanských čias), životnej sily, slnka, návratu jari a podobne. Ako prví pravdepodobne zaviedli zvyk darovania vajíčok v období sviatkov jarnej rovnodennosti Egypťania. V minulosti sa vajíčka, ktoré boli odmenou pre šibačov, nevarili, pretože by tým vraj utrpela ich kúzelná moc. BARÁNOK Symbol prichádzajúcej jari. Podľa Biblie bol obradným pokrmom Židov pred ich odchodom z Egypta, v poňatí kresťanských veľkonočných sviatkov predstavuje symbol čistej obety. ZAJAČIK Nosič vajíčok (hlavne čokoládových) – tradícia je prevzatá z Nemecka. Na jar bol tento ušiačik vídaný pri ľudských obydliach, preto mu zrejme bolo pripisované roznášanie vajíčok. Veľkonočným starým zvykom bolo „naháňať veľkonočného zajačika“ – to znamená hľadať vajíčka ukryté v poli. Zajačik je však aj symbolom chudoby, skromnosti a pokory.

Čo je kraslica ?

Je to vyzdobená vaječná škrupina tzv. výdušok (prázdna vaječná škrupina). Vajce je symbol zrodu nového života, preto sa spája s velkonočnými sviatkami, kedy sa prebúdza príroda a liahnu sa kuriatka, káčatká, húsatká, teda rodí sa nový život. Podľa historických kníh sa vajcia našli aj v hroboch starých Egypťanov a Rimanov, ale dodnes sa presne nevie, či znamenali bohatstvo zosnulého alebo boli do hrobov dávané preto, aby mŕtvi nemali pocit hladu. Na Slovensku je kraslica symbolom plodnosti a nového života. Na týchto stránkach Vám ukážeme niekoľko techník zdobenia škrupín vajec - kraslíc. Jednou z najstarších techník je tzv. voskovaná kraslica , kde na zafarbené vajíčko sa nanáša horúci vosk dvojfarebný alebo viacfarebný, ktorý vytvára vzor. Kraslice sú dodávané na farebných stuhách, aby sa mohli zavesiť ako ozdoba. Na vytvorenie voskovaných kraslíc sa používajú slepačie, kačacie a husacie vajíčka. Daľšia technika je tzv. madeirová kraslica . Tvorba týchto kraslíc je založená na starej technike voskovania a dotvorená je novou technikou tzv. dierovaním . Vajce sa vysokoobrátkovou modelárskou vŕtačkou vydieruje (napr. krúžky,srdiečka), pričom sa vytvorí vzor. Potom sa vajce vyčistí chemikáliou a voskuje sa tradičným spôsobom. Na vytvorenie madeirovaných kraslíc sa používajú kačacie a husacie vajíčka.

Zázračný ľan a jeho sila

Ľan je prírodný materiál, vznikajúci z rastlinných vlákien. Je organický, úplne sa rozkladá, nezanecháva ekologicky nebezpečný odpad. používa sa na posteľné obliečky, vankúše, obrusy, utierky aj oblečenie. Ľanové obrusy z našej ponuky môžu mať štvorcový, obdĺžníkový, okrúhly či oválny tvar. Tvar obrusu je možné zvoliť v závislosti od spôsobu jeho výroby. Ľanové obrusy sú trvácne, odolné, neničia sa častým praním. Skôr naopak, čím viac ich periete tým sú krajšie a jemnejšie. Máte možnosť výberu obrusov univerzálnych, vhodných na každú príležitosť, dekoračných i slávnostných.

Parametre produktu

materiál70% bavlna + 30% polyester
paličkovaná čipka100% bavlna
ŠTÝLvidiecky

Súvisiace produkty

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 30 ks :::::::::

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Slovenský kroj Krojové vecičky Slovenské kroje Blanciare a mosadzné pracky