Zobrazené položky
Zlaté ornamenty a bodky - vianočná dekorácia na zavesenie
Skladom posledné kusy
Dostupný dátum:
2 až 7 dní
Cena je za jeden kus!!!
Vianočná textilná dekorácia v tvare srdiečka je ušitá z bavlnených látok, vyplnená je guličkovým dutým vláknom. Srdiečko môže slúžiť ako dekorácia na vianočný stromček, kľučke okna, na dvierkach kuchynskej linky alebo kde Vás napadne. Vzor zlatých ornamentov a bodiek na zelenom, smotanovom a červenom podklade tvorí klasickú vianočnú kombináciu na Váš slávnostný stôl. Vo farebných prechodoch je zdobený paličkovanou zlatou čipkou s rexorovým vláknom. Rozmer srdiečka je cca 13 x 13 cm, dĺžka šnúrky na zavesenie je 20 cm.
Produkty z našej ponuky sú šité ako sety z tej istej látky. Môžete si tak vytvoriť rovnakú líniu rôznych dekoračných prvkov.
Na základný obrus, ideálne bez akéhokoľvek motívu alebo vzoru, potom položte menší obrus, ktorý sa bude farebne líšiť. Pre vianočné chvíle je ideálny zvoliť napríklad obrus v zlatej farbe, určite sa hodia aj obrusy, ktoré majú vyšité najrôznejšie vianočné motívy (ozdoby, stromčeky atď.). Okrem zlatého obrusu sú vhodné tiež ďalšie tradičné vianočné farby – modrá, červená, zelená. Štedrá večera sa nezadržateľne blíži a vy určite chcete, aby váš slávnostný stôl vyzeral čo najlepšie. Prinášame vám najkrajšie nápady na štedrovečerné prestieranie plus jednoduché dekorácie, ktoré dotiahnu slávnostný večer do absolútnej dokonalosti. Na vianočný stôl je najlepším riešením použitie takzvaného vrstveného prestierania. K tomu použite najprv základný obrus. Ten je možné zvoliť v klasickej bielej farbe, prípadne iných, skôr svetlých farbách. Základný obrus by mal pokrývať celú jeho dosku a presahovať tiež cez kraje.
Na Slovensku sa na Vianoce, sviatky narodenia Ježiša Krista, pripravujeme už štyri týždne dopredu. Počas tohto obdobia nazývaného Advent, ktoré nám v sebe nesie posolstvo očakávania príchodu malého Ježiška, ľudia chodia do kostola, kupujú či pripravujú darčeky pre svojich blízkych, ozdobujú si svoje príbytky dekoráciami. Svoje nezastupiteľné miesto má adventný veniec, častokrát z čečiny, ktorý je ozdobený štyrmi sviecami zodpovedajúcimi počtu adventných nedieľ. Umocňuje vianočnú atmosféru v období pred Štedrým dňom, či už je umiestnený v byte na stole alebo zavesený na dverách. Je znamením nádeje a holdom tomu, kto prichádza. Vo väčšine slovenských regiónov chodia na Štedrý večer, ktorý sa volal tiež večer dohviezdný, speváčkovia priať či spievať koledy. Tento krásny zvyk pretrváva aj na Kysuciach. Skupiny mladých ľudí, najmä dievčat, vinšujú pod oblokmi štedré a veselé Vianoce.
Používanie obrusa pri stolovaní je kultúrne novší jav. Rimania ešte jedli pri neprikrytom stole. Počiatky spôsobu úpravy stola pomocou obrusa sa dávajú do súvisu s rozšírením štvorhranného stola, ktorému sa obrus rozmermi prispôsobil. O jeho používaní v kláštoroch a šľachtických dvoroch na našom území v stredoveku svedčia písomnosti a tabuľové maľby. Obrus zdobený pravdepodobne vytkávaním zobrazuje freska z roku 1370 v kostole v Žehre s maľbou Poslednej večere. Vyšívané vzory na obrusy sa v meštianskom a šľachtickom prostredí začali objavovať v 17. – 18. storočí v súvislosti so vzrastajúcim prepychom. Vo vidieckom prostredí sa stoly prikrývali od prelomu 15. a 16. storočia, pravdepodobne len pri sviatočných príležitostiach. Jestvovali regióny, kde sa stôl prestieral iba na Vianoce (v okolí Vrábeľ až dvoma obrusmi), inde sa používal aj pri určitých obradových príležitostiach (hody, pohreb, svadba), na iných miestach pri každom sviatku. Vo všedný deň však ostal stôl neprikrytý. Stále prikrytý stôl sa začal objavovať až na začiatku 20. storočia v parádnych izbách bohatších regiónov Slovenska. Úloha obrusa ako výlučne bytovej textílie sa zachováva až do súčasnosti. V ľudovom prostredí sa obrusy zhotovovali z 2, 2,5 a 3 polí tkaniny a v mieste zošitia sa spájali ozdobným spojovacím stehom (šitá čipka), tkanicou, paličkovanou alebo háčkovanou čipkou. Ak bol obrus zdobený, prevažovali tkané pásové vzory, ktorých farebnosť niekedy symbolizovala príležitosť použitia, napr. vianočný obrus bol vytkávaný bielou priadzou, smútočný čiernou. Vyšívané obrusy neboli pôvodne všeobecne rozšírené. Vyskytovali sa predovšetkým na východnom Slovensku.
Štóla, alebo behúň je úzky obrus, ktorý pokrýva len časť stola a väčšinou sa umiestňuje na stôl po jeho dĺžke. Samozrejme, štólu môžte použiť aj po šírke, a tak bude slúžiť aj ako prestieranie. To znamená, že jedna po šírke uložená štóla bude mať zároveň funkciu dvoch prestieraní. Ak chceme uložiť behúň po dĺžke stola, jeho rozmer môže byť kratší ako samotná dĺžka stola a tým pádom bude štóla umiestnená na vrchu stola. Ale môže i presahovať cez okraj stolovej dosky. Presahovať by mal aspoň 15 cm z každej strany. Samozrejme, presahovať môže i viac, to už záleží od Vás.
materiál | 100% bavlna |
paličkovaná čipka | kovové vlákno viskóza |
výplň | PES výplňové objemové guličky |
ŠTÝL | glamour |