ZERO WASTE - životný štýl

DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADOV

Refuse: Odmietni čo nepotrebuješ.

Reduce: Zredukuj čo skutočne potrebuješ.

Reuse: Nevyhadzuj, skús opraviť.

Recycle: Zrecykluj čoho sa nemôžeš zrieknuť.

Rot: Skompostuj zvyšok.

Čo je Zero Waste?

Je to opak rýchleho konzumného života a plastickej „mánie“, ktorá sa v posledných rokoch prejavuje čoraz častejšie. Netrv...

DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADOV

Refuse: Odmietni čo nepotrebuješ.

Reduce: Zredukuj čo skutočne potrebuješ.

Reuse: Nevyhadzuj, skús opraviť.

Recycle: Zrecykluj čoho sa nemôžeš zrieknuť.

Rot: Skompostuj zvyšok.

Čo je Zero Waste?

Je to opak rýchleho konzumného života a plastickej „mánie“, ktorá sa v posledných rokoch prejavuje čoraz častejšie. Netrvalo ale dlho, kým si ľudia tento nezmyselný prebytok začali uvedomovať a rozhodli sa pre menšiu spotrebu vecí v každodennom živote. K zlomovým okamihom patrili fotografie, ktoré ukazovali, koľko odpadu pláva v našich oceánoch. Aj vďaka tomuto negatívnemu javu ľudia začali rozmýšľať inak a rozhodli sa zamýšľať nad tým, ako zredukovať množstvo odpadu. Nuž, a to je presne jednou z nosných myšlienok Zero Waste - eliminácia odpadu, využitie a zároveň aj zachovanie prírodných zdrojov. Ľudsky a polopatisticky povedané, je to predchádzanie vzniku odpadu, kedy robíte všetko preto, aby ste vyprodukovali minimálny, alebo dokonca žiaden odpad. Vypovedá o tom aj samotný názov. Tento trend alebo životný štýl sa teší čoraz väčšej obľube a získava si priaznivcov po celom svete.

Zero Waste ako nový životný štýl

5 bodov, ako možno princípy Zero Waste uplatňovať nie len vo svojich domoch, ale aj v každodennej praxi: 5R: 1 Refuse: Odmietni čo nepotrebuješ. Najúčinnejší spôsob ako zamedziť vzniku odpadu je začať odmietať. Začnite používať slovíčko “NIE”. Odmietnite reklamné predmety, letáky do schránky, igelitku v obchode… 2 Reduce: Zredukuj čo skutočne potrebuješ. Aplikujme do našich životov dobrovoľnú skromnosť. Zamyslime sa pred každým nákupom, či danú vec naozaj potrebujeme (napríklad piate rifle, či nový mobil). Nemáme možnosť si to niekde požičať (napríklad vŕtačku alebo stan)? Nezabúdajme, že náš dnešný nákup je náš zajtrajší odpad. . 3 Reuse: Znovu použi a oprav. Nie všetko čo sa pokazí, musí hneď letieť do koša. Skúsme veci radšej opraviť a používať ďalej. Výroba každej novej veci si vyžaduje množstvo energie, vody a neobnoviteľných zdrojov našej planéty. Neplytvajme nimi. Kupujme veci, ktoré sú dizajnované tak, aby vydržali a v prípade potreby sú ľahko opraviteľné. Ak máme možnosť, nakupujme second hand (a nielen oblečenie). No a samozrejme úplne vyraďme jednorazové veci z našich životov. Na všetko jednorazové totiž existuje trvácna alternatíva. Látkové nákupné tašky, bavlnené vreckovky, sklenené kelímky na kávu… . 4 Recycle: Zrecykluj čoho sa nemôžeš zrieknuť, zredukovať to či znovu použiť. Naučme sa správne triediť náš odpad. Ale nezabúdajme, že recyklácia je finančne a energeticky náročný proces s dopadom na životné prostredie. Navyše nie všetky materiály dokážeme zrecyklovať a vyrobiť z nich znova niečo užitočné. Preto je najdôležitejšie predchádzať vzniku odpadu. Recyklácia by mala prísť na radu až ako štvrtá – až keď sme danú vec nemohli odmietnuť, zredukovať či znovu použiť. . 5 Rot: Skompostuj zvyšok.

Štýlové, nadčasové a ekologické bývanie

Ekológia a dizajn idú v dnešnej dobe ruku v ruke. V tejto kategórii si vyberú aj najnáročnejší zákazníci. Obrusy sú šité z mimoriadnych materiálov ako je ľan, bavlna a pod. Sú vysoko ekologické, z čistých prírodných materiálov a preto spĺňajú aj tie najnáročnejšie kritéria. Moderný dizajn, kvalitné materiály a módne farebné kombinácie uspokoja požiadavky aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Chcete, aby váš dom či byt vyzeral štýlovo? Milujete luxusné bytové doplnky a exkluzívny moderný dizajn? Hľadáte netradičný, originálny a moderný darček? Vyberte si z veľkého množstva kvalitných a originálnych bytových doplnkov, luxusného bytového textilu, moderných dekorácií.

Viac
na stranu
Zobraziť 1 - 30 z 34 položiek
Zobraziť 1 - 30 z 34 položiek
Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a mosadzné pracky