OBRUSY

Obrusy rôznych veľkostí, farieb a materiálov

obrus dlhý stredový, veľký obrus na celý stôl, dekoračný štvorcový obrus, malý obdĺžnikový obrus

Základom na každom stole je obrus, ktorý by mal presahovať okraj stola približne o 25 cm. Obrus možno dekorovať farebným prestieraním rôznych tvarov alebo stredovým behúňom. Na prestretie stola však ne...

Obrusy rôznych veľkostí, farieb a materiálov

obrus dlhý stredový, veľký obrus na celý stôl, dekoračný štvorcový obrus, malý obdĺžnikový obrus

Základom na každom stole je obrus, ktorý by mal presahovať okraj stola približne o 25 cm. Obrus možno dekorovať farebným prestieraním rôznych tvarov alebo stredovým behúňom. Na prestretie stola však nemusíme vždy použiť obrus. Existuje mnoho rozličných textílií vhodných na praktické použitie pri stole i na jeho výzdobu. Obrusy sú však stále najrozšírenejšie, všetky ostatné štóly, obrúsky a ďalšie drobné súčasti slúžia skôr ako doplnky. Pre všedné dni volíme pokrývky vzorované alebo v pestrých i jemných farbách, na ktorých sa stratí nejaký ten fliačik. Aby sme ich nemuseli meniť príliš často, kúpime si k nim dve sady prestierania, ktoré môžeme striedať. To by malo ladiť s obrusom alebo byť vo vhodnom kontraste. Nepostrádateľným doplnkom sú obrúsky. Pre sviatočný stôl používame výhradne textilné, opäť zladené s obrusom a prestieraním. Klasickým rozmerom je 40 x 40 alebo 50 x 50 cm a na stole alebo na tanieri sa skladajú do rôznych tvarov. Pri jedle ich stolovníci majú na kolenách. Veľmi obľúbené sú vrstvené obrusy. Celok tvoria dva kusy látky, ktoré sú v kontraste alebo sa dopĺňajú – tmavý a svetlý, výrazne vzorovaný a priesvitný, jednofarebný s prestrihmi alebo háčkovaný, z pevnejšej tkaniny a cez neho ľahký mušelínový a podobne. Obrusy môžu byť rovnako veľké alebo veľký a menší, cez spodný môže byť položený iba úzky stredový behúň. Nielen kuchynské obrusy, okrúhle obrusy, ale takisto obrusy na oválny stôl či moderné obrusy, ktoré dokážu dodať celému prestieraniu tematický nádych podľa vášho vkusu a príležitosti. Spomedzi všetkých obrusov si vyberiete ten, ktorý sadne k vášmu stolu a splní vaše predstavy, prípade doplní noblesné prestieranie.

Farebný obrus versus biely obrus

Obrus na stole nie je dnes ničím výnimočným. Biely, červený, zelený s kvetmi či prúžkovaný dostať ho v každom farebnom prevedení. Väčšinou chceme, aby náš jedálenský stôl bol chránený ale taktiež nám záleží na tom, aby dobre vyzeral. Ak k nemu doladíte ten správny jedálenský servis a kuchynské doplnky dostanete tak nádhernú slávnostnú tabuľu. V súčasnosti už nemusíte mať na stole len biele damaškové či ľanové obrusy. Obrus ​​nemusí zakrývať úplne celý stôl. Naopak ešte viac vynikne, ako obrus tak aj Váš stôl, pri použití viacerých menších obrusov, či niekoľkých stredových pásových obrusov. Napríklad na obdĺžnikový stôl o rozmeroch 80 cm x 120 cm položte jeden stredový pás o veľkosti 40 cm x 160 cm, doplníte prestieranie pod taniere, ladiace so stredovým obrusom a všetko pôsobí príjemne a zladene.

Stolovanie bežné každodenné a slávnostné

Aj keď sú v dnešných moderných interiéroch obrusy často opomínané, ľudia by na ne rozhodne nemali zabúdať. Naozaj atraktívne obrusy dokážu aj z obyčajného jedálenského stola spraviť priam kráľovské stolovanie hodné tej najvzácnejšej návštevy. Preto majte vo vašej domácnosti vždy v zálohe kvalitný obrus na stôl nielen na špeciálne príležitosti. Zvyklosti a spôsob konzumácie jedál sú odrazom spôsobu života, odrazom kultúry i kultúrnosti človeka. Hoci sa spôsob stolovania v jednotlivých krajinách často líši, čo súvisí s historickými danosťami a zvyklosťami konkrétnej spoločnosti, rodinné stolovanie plní významnú úlohu v akejkoľvek kultúre bez ohľadu na národnosť, jazyk či zemepisnú polohu. Pri jedálenskom stole sa pravidelne stretávajú príslušníci rodiny, odohrávajú sa tu rodinné „porady“ a slávnosti, uskutočňujú posedenia s priateľmi. A preto sa predstava rodinného stola v myšlienkach človeka vždy spájala a aj bude spájať s detstvom a rodinou, s nezameniteľnou vôňou domova. Pozdvihnite svoje stolovanie a vychutnajte si estetický zážitok z pekne prestretého stola.

Viac

Podkategórie

na stranu
Zobraziť 1 - 30 z 171 položiek
Zobraziť 1 - 30 z 171 položiek
Slovenský kroj Nano výrobky Slovenské kroje Blanciare a mosadzné pracky